T-WALK Zónahatárkő
T-WALK taktilis zónahatár jelzés
A T-Walk egy innovatív, vokális jelet is közvetítő taktilis útburkolati jel rendszer. A T-WALK rendszert az ISO / FDIS 23599 előírásainak megfelelően fejlesztettük ki.
A T-WALK taktilis útbukrolat jel rendszernek az a különös újítása rendszernek az a különös újítása, hogy látássérültek számára is tapintható, érzékelhető, továbbá hangos információt nyújt (csak azokon a helyeken, ahol a hangszolgáltatás aktiválva van).
A környezetnek kompatibilisnek kell lennie a látássérült emberek orientációs igényeivel, hogy az garantálja számukra a biztonságos és autonóm közlekedés lehetőségét. A vak vagy gyengén látó emberek gyakran használnak néhány olyan jelzést, amelyet természetes útmutatóknak hívnak, hogy közlekedés közben tájékozódjanak. Néhány példa a természetes útmutatókra: járdaszegélyek, mely lábbal vagy a fehér bottal érzékelhető, figyelmeztető hangjelzés, egy fal, amely egy adott teret jelöl.
Az eszköz, amely a szenzoros hozzáférést lehetővé teszi a nyilvános helyekhez és közterületekhez, az a
Taktilis Talajfelszíni Jelzőrendszer (angol rövidítése a TGSI).
Töltes le a termékkatalógust innen
Kérjen ajánlatot munkatársainktól
T-WALK taktilis zónahatár jelrendszerről
Zónahatár jelzés: “A zónahatár jelzés egyik feladata a gyalogos- és járműforgalmat elválasztó szintkülönbséget (járdaszegélyeket) helyettesítve kijelölni a biztonságos gyalogos közlekedésre alkalmas területek határát. (...) Másik feladata - a vasúti közlekedés kivételével - a helyi kötöttpályás közlekedés elsodrási sávjának jelölése.”
A zónahatár jelzés felülete a környező burkolat felületétől min. 50 LRV pontnak megfelelő kontraszttal, vagy a Michelson formulát használva min. 50% értékkel térjen el.
Szabványi követelmények
A fentieken kívül hazánkban alkalmaznak egy harmadik - az MSZ CEN/TS 15209:2024 szabvány 6. ábrájának BL4. pontjában szereplő és a nemzetközi gyakorlatban ismert - jelzést is, a lekerekített téglalap alakú (angolul lozenge) vagy más néven zónahatár jelzést.
A jelzés nagyméretű (~120 x ~150 mm), lekerekített végű téglalapokból áll, melyek a járműforgalom haladási irányával párhuzamosan futnak. A jelzés a burkolatból kiemelkedik, magassága 4-5 mm, hasznos mélysége 34-35,5 cm. Zónahatár jelzést a veszélyes zóna teljes szélességében szükséges létesíteni.
A zónahatár jelzés egyik funkciója a gyalogos- és járműforgalmat elválasztó szintkülönbséget (járdaszegélyeket) helyettesítve kijelölni a biztonságos gyalogos közlekedésre alkalmas területek határát. Alkalmazható pl. vegyes forgalmú, közös gyalogos és járműforgalom (gépjármű, kerékpár, roller) által azonos járósíkon használt területek elválasztására, abban az esetben, ha a biztonságos oldal egyértelműen lehatárolható. Másik funkciója - a vasúti közlekedés kivételével – a városi alacsonysebességű kötöttpályás közlekedés elsodrási sávjának taktilis jelölése.
A taktilis zónahatár jelzés kialakításánál a világosabb felületnek (zónahatár / burkolat) min. 50 LRV-nek kell lennie, a két felület egymáshoz viszonyított kontraszt-különbsége min. 50 LRV pont (fém jelek esetén min. Cm 70% LRV) értékkel térjen el (az MSz CEN/TR 17621:2023 szabványnak megfelelően).
A taktilis zónahatár jelzés kötöttpályás városi peronokra kerül az elsodrási határ biztonságos, járófelületi oldalára; kerékpár- és rollertároló, illetve mikromobilitási pont: ha a tároló felülete és a járda egymástól nincs elválasztva (pl.: korláttal, zöld felülettel, 5 cm-t meghaladó kiemelt szegéllyel, stb.), akkor a támaszok és kerékpárok / rollerek által együttesen elfoglalt terület határán a gyalogos felületre zónahatár jel kerül; gyalogos felület mellett, fizikai elválasztás nélkül, azzal síkban (max. 5 cm magasságkülönbség) vezetett kerékpárút / járműút határára, a járda felületére zónahatár jel kerül.
Vannak olyan veszélyes helyek, amerre nem szabad, hogy a látássérült személy továbbhaladjon. Az ilyen helyek lezárására zónahatár jelzés alkalmazandó legalább 56 cm hasznos mélységben, a veszély előtt 30-50 cm-rel kezdődően, a veszély teljes hosszán. Pl.: rakpartról vízbeve vezető (üzemi) lépcső, melynek fizikai lezárása (pl.: zárható kapu) nincs.